ÜSKÜDAR 21 °C
En Düşük 15 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
KIRIM TATAR KÜLTÜR DERNEKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ÜNVER SEL ÖNDERLİĞİNDEKİ TÜRKİYE HEYETİ KIRIM'DA

KIRIM TATAR KÜLTÜR DERNEKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ÜNVER SEL ÖNDERLİĞİNDEKİ TÜRKİYE HEYETİ KIRIM'DA

29 Mayıs 2017 10:59 PazartesiRusya Federasyonu Kırım Cumhuriyeti’nin resmi davetlisi olarak Kırım Tatarlarının Türkiye diasporasından, Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel katıldı.

Kırım Tatar Türkiye Heyeti, Kırım’da Kırım Tatar Sürgünü’nün 73. Yılına bağışlanan bir konferansa katıldı ve düşüncelerini açıklayan tebliğler sundular. Ayrıca Akmescit şehrinde Kırım Tatar Sürgünü’ne bağışlanan bir anıtta saygı duruşunda bulundular, dua ettiler ve çiçek koydular.

Kırım Cumhuriyeti’nin Bahçesaray şehrinde yapımı devam eden “Süren Tren İstasyonu Anıtı” nda resmi Kırım Tatar Sürgününü Anma Programı’na katıldılar.

Kırım Cumhuriyeti’nde Kırım ve Diaspora’da bulunan teşkilatların almış olduğu ortak karar şu şekildedi:

“Kırım Cumhuriyeti Kırım-Tatar Toplum Derneklerinin

Ülke Dışındaki Yurtdaşlarıyla İşbirliği Uluslararası Konferansı”

Katılımcılarının Kırım-Tatar Diasporalarına Hitabı

17.Mayıs.2017 Simferopol/Akmescit, Kırım Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu

“Kırım Cumhuriyeti Kırım-Tatar Toplum Derneklerinin Ülke Dışındaki Yurtdaşlarıyla İşbirliği Uluslararası Konferansı” katılımcıları; Kırım-Tatar halkının sürgün edilmesinin 73. Yıldönümünde, bu kederli günlerde akrabalarını ve yakınlarını kaybeden, trajik anlar yaşamış, politik baskı kurbanı olan her aileye içten başsağlığı diliyorlar ve desteklerini iletiyorlar.

Bükülmez vatansever ruhasahip ve kaynaşmış Kırım-Tatar halkı sürgünde bulundukları acı dönemde, milli benliklerini, milli kültürlerini ve dillerini muhafaza ederek kendi tarihi anavatanları Kırım’a gururla dönebilmişlerdir.

Kırım, misafirperverlik ve karşılıklı saygı prensipleri üzerinde temellenen, çok kültürlü ortama sahip, yüzyıllardır çeşitli halkların ve dinlerin birlikte yaşadığı ve dünyada eşi benzeri olmayan bir yerdir.

Bugün yarımada, dünya kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Bunun sebebi Kırım halkının; Mart 2014 tarihinde, uluslararası hukuk normlarına uygun olarak Rusya Federasyonu’na katılması ile ilgili olan referandumda yapmış oldukları tarihi ve politik seçimdir. Bu seçim; halk iradesini görmezden gelerek çeşitli engelleme  ve yaptırımlar ile yarımadayı abluka altına alan belirli politik güç odaklarının negatif tepkilerine yol açmıştır. Bu uluslararası hak ve hukuk normlarının ihlalidir! Ayrıca Kırım halkının temel hak ve özgürlüklerini gerçekleştirmesini sınırlamaktadır. Batı medyasında Kırım’da yaşanan süreçler hakkında çok sayıda saptırılmış malumat yayınlanmaktadır.

Konferans katılımcıları, yurtdışındaki Kırım-Tatar Diasporalarını tarihi anavatanları Kırım etrafında birleşmeye davet etmektedir. Burada, Kırım’da, Rusya Federasyonu ile yeniden birleşme sonrası Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın “Kırım-Tatar, Ermeni, Bulgar, Yunan, İtalyan ve Alman halklarının Rehabilitasyonu Eylemleri ve Halkların Yeniden Doğuşuna ve Gelişmelerine Devlet Desteği” ile ilgili imzalamış olduğu kararname doğrultusunda halkımızın gelişmesi süreci aktif olarak yürütülmektedir.

Yaşanılan olumlu süreç göz önünde bulundurularak; bugün Kırım Tatarlarının milli konsolidasyonu sadece tarihi anavatanımız Kırım etrafında mümkündür.

Rusya Federasyonu Başkanı’nın sürgün edilen Kırım halklarının rehabilitasyonu hakkındaki kararnamesini uygulanması; federal hükümet organlarının ve Kırım Cumhuriyeti devlet organlarının verimli çalışmalarının organize edilmesi; Kırım Tatarlarının kanunsuz sürgün edilmesinin üzerimizde bıraktığı kötü sonuçlarını yok etmiştir.

Bugün Kırım Tatarları; Rusya Federasyonu’nun çok uluslu toplumuna, milli kültür ve milli benliklerinin korunmasını sağlayan tüm haklara sahip ve anayasal çerçevedeki bütün haklara sahip birer yurttaş olarak entegre edilmiştirler.

Rusya Federasyonu milli politikasının uygulama çerçevesi içerisinde halkın milli kültürünü ve dillerini ihya etme emellerine sistemli destek yapılmaktadır. Bunun neticesinde halk son üç senede potansiyelini ciddi bir biçimde arttırmıştır.

Kırım Tatar Dili, Kırım Cumhuriyeti’nin resmi üç dilinden biri olarak tanınmıştır. Oraza Bayramı (Ramazan Bayramı) ve Kurban Bayramı her sene resmi tatil günü olarak tescillenmiştir. Kırım’da yaşayan Müslümanlar, kendi kutsal yerlerine sınırsız bir şekilde Hac ibadetini gerçekleştirme imkanı kazanmışlardır.

Kırım Tatar dilinde kitaplar yayımlanmaktadır. Kırım Tatar medya kuruluşlarına devlet desteği yapılmaktadır. Kırım Tatar dilinde yayın yapan televizyon kanalı “Millet-TV” ve radyo istasyonu “Vetan Sedası” kurulmuştur. Kırım Tatar Filolojisi Bilim ve Araştırma Enstitüsü, Kırım Milletleri Tarihi ve Kültürü Araştırma Enstitüsü, Kırım Tatar Sanat Müzesi, Kırım Tatar Müzikal-Drama Tiyatrosu açılmış ve diğer yeni Kırım Tatar milli kurum ve kuruluşları açılması planlanmaktadır.

Kırım Tatar halkı, aktif olarak Kırım Cumhuriyeti’nin toplumsal ve politik hayatına katılmaktadırlar. Halk yarımadadaki konsolidasyona ve milletlerarası birliğe katkıda bulunmaktadır.

Konferans katılımcıları, Kırım halklarının tarihi seçimlerini desteklemektedir. Yarımada dışındaki diasporamızı, kendilerini meclis diye nitelendiren ve Rusya Federasyonu’nda yasaklı olan toplum kuruluşları ve liderlerini desteklemekten vazgeçmeye davet ediyoruz. Bu zatlar; kişisel menfaatleri uğruna, dünya kamuoyunda Rusya karşıtlığını güçlendirmek amacıyla ve Kırım halkının iradesini yok sayarak, aktif bir biçimde Kırım-Tatar konusunu sömürmektedirler.

Katılımcılar, yurtdışındaki Kırım Tatar Diasporalarını kültür diyaloğunun gelişmesine ve ayrıca Kırm Cumhuriyeti Kırım Tatar toplumsal kuruluşları ile birlikte ortak insacıl yardım projelerini uygulamaya davet etmektedir.

Son olarak buradan bildiriyoruz ki: “Kırım Cumhuriyeti Kırım-Tatar Toplum Derneklerinin Ülke Dışındaki Yurtdaşlarıyla İşbirliği Uluslararası Konferansı” yurtdışındaki Kırım Tatar Diasporalarının tarihi anavatanımız Kırım etrafında konsolide olmalarına yönelik olumlu bir göstergedir.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (14429) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Kırım

- GALERİLERİ

- HABERLERİ